Múzeum školstva a pedagogiky usporiadalo 26. 3. 2015 v súčinnosti so SNM – Múzeom židovskej kultúry, Občianskym združením EDAH a Metodicko-pedagogickým centrom seminár pre pedagógov o spôsoboch vyučovania zložitej témy holokaustu na Slovensku. Ako objasnil PhDr. Martin Korčok PhD., ktorý viedol seminár, termín jeho konania spadá k 73. výročiu prvého transportu židovských dievčat z Popradu do Osvienčimu.
Seminár sa konal ako prvé zo sprievodných podujatí výstavy Slovenskí učitelia v odboji a Slovenskom národnom povstaní, ktorú Múzeum školstva a pedagogiky ponúka pre návštevníkov do jesene tohto roka. Seminár bol koncipovaný pre pedagógov, ktorí na školách vyučujú dejepis a občiansku náuku.
Prednášajúci v úvode poukázal na potrebu vyučovania o osudoch židovskej komunity počas 2. svetovej vojny ešte pred transportmi do koncentračných táborov. Ďalej spomenul najdôležitejšie míľniky, ktoré sa dotýkali postupného zbavovania práv a slobôd slovenských Židov. Odporúčal zamerať sa na výpovede pamätníkov, teda sústrediť sa na príbehy jednotlivcov a ich rodín. Vhodná forma pre oživenie vyučovacieho procesu je podľa Martina Korčoka využitie filmových dokumentov, učebných textov a rozhovorov s preživšími. Ako príklad boli premietnuté dva krátke dokumenty, ktoré zachytávali osobnú skúsenosť ľudí s pracovnými tábormi v Seredi a v Novákoch (tretí pracovný tábor na našom území sa nachádzal vo Vyhniach). Upozornil účastníkov, aby pri výklade siahali nielen po učebniciach, ale aby do hodín zaradili obraz doby aj v širších súvislostiach a pokúsili sa vyvrátiť niektoré zo zaužívaných mýtov spájaných s obdobím rokov 1939 – 1945.
Spomínaná téma zaujala nielen pedagógov z Bratislavy, ale aj okolitých miest, ako napr. Sereď, kde sa momentálne buduje Múzeum holokaustu.
Na záver seminára dostal každý pedagóg od EDAH o. z. niekoľko doplnkových učebných textov ako aj DVD s dokumentárnymi filmami.
Web stránky usporiadateľských inštitúcií:
http://www.snm.sk/?muzeum-zidovskej-kultury-uvodna-stranka
Mgr. Miroslava Slezáková, PhD.
Mgr. Zuzana Kunšteková