V pondelok 9. februára začala na Gymnáziu M. R. Štefánika v Šamoríne intenzívna kampaň proti kyberšikane. Téma kyberšikany je v súčasnosti veľmi aktuálna, pretože všetci, ktorí využívame vymoženosti modernej doby – počítače, mobily, tablety a iné, sme vystavení riziku kyberšikany. Naša vynikajúca školská psychologička pani Nela Ďuríková sa rozhodla túto tému podchytiť a vypracovala úžasný projekt, ktorého súčasťou boli všetci žiaci a pedagógovia školy.
Tento projekt sa uskutočnil aj vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange. O jeho originalite a vynikajúcej úrovni svedčí aj fakt, že náš projekt zvíťazil v celoslovenskej súťaži „zodpovedne.sk 2015“ v kategórii ŠKOLA (viac na www.zodpovedne.sk).
V priebehu celého týždňa sme na škole realizovali rôzne aktivity, ktoré boli súčasťou spomínaného projektu s názvom „V škole je nám fajn – týždeň boja proti kyberšikane“.
Program týždňa bol naozaj pestrý, každý deň mal svoj názov:
Pondelok bol „Farebný deň“, čo trieda – to farba. Každá trieda aj so svojím triednym učiteľom prišli do školy rovnako oblečení. Po škole behali celý deň modré, biele, červené, pásikavé aj „kárované“ triedy. Asi najviditeľnejší boli naši oktávani, ktorí si v rámci recesie obliekli reflexné vesty. Farba bola symbolom triedy a mala podporiť a posilniť vnímanie detí a ich triednych učiteľov ako kolektívu.
Utorku sme dali názov „Deň dobrých skutkov“. Každá trieda mala pre svoju vylosovanú partnerskú triedu vykonať nejaký dobrý skutok. Nešlo o veľkosť skutku, ale o samotný záujem a ochotu urobiť niečo pre druhého. Tak sa stalo, že deti dostávali od spolužiakov z inej triedy lízanky, balóny s čokoládkami, či vlastnoručne upečené maffinky. Druháci venovali sekundánom sady bielych a farebných kried, pretože im ich doteraz tajne brali. Maturanti zas počas každej prestávky zotierali tabuľu najmladším, našim primánom. Cieľom bolo ukázať, že aj bez peňazí a veľkých investícií možno potešiť kamaráta, priateľa, spolužiaka. V tento deň sme v Bratislave prevzali aj spomenutú cenu za najlepší projekt na Slovensku.
V stredu a vo štvrtok boli pre žiakov pripravené interaktívne prednášky o kyberšikane pod názvom Bezpečný Cyberworld. Starších žiakov zaujal Ing. Jaroslav Oster – špecialista na počítačovú kriminalitu, ktorý sa podieľal na vzdelávacích a realizačných projektoch zameraných na problematiku informačnej bezpečnosti a prevencie. Vysvetlil, aké je dôležité strážiť si svoje súkromie na sociálnych sieťach a prečo je nebezpečné nadväzovať vzťahy anonymne vo virtuálnom svete. Mladší žiaci diskutovali s našou školskou psychologičkou s využitím krátkych filmov z televízneho seriálu OVCE.sk.
Vyvrcholením celého týždňa bola piatková zábavno-náučná show inšpirovaná známou televíznou súťažou „5 proti 5“. Žiakom sme sľúbili aj veľké prekvapenie, ktoré sa podarilo uchovať v tajnosti až do poslednej chvíle. Kto iný mohol byť hosťom programu, ako Andrej Bičan? Žiaci ho privítali veľkým potleskom a po jeho typickom humornom úvode sa začalo súťažiť. Proti sebe stáli dve zmiešané učiteľsko-žiacke družstvá s príznačnými menami „Milanovci“ a „Rasťovci“ (rozumej – Milan Rastislav Štefánik). Súťažné otázky boli zostavené na základe výsledkov celoslovenskej ankety, ktorá mapovala názory teenegerov na kyberšikanu. Tak sme sa popri zábave dozvedeli, aké sú reálne hrozby virtuálneho sveta, a hlavne, v čom spočíva prevencia. Pretože súťaž skončila najtesnejším rozdielom, obe družstvá si z rúk Andreja Bičana a našej školskej psychologičky prevzali sladké odmeny – torty s emblémom súťaže „5 proti 5“. Na záver ešte nasledovali spoločné fotenia žiakov s naším hosťom, ktorý to všetko hrdinsky a trpezlivo zvládol.
Sprievodnými aktivitami spomínaného týždňa bolo aj vydanie 1. čísla časopisu TEENS – rovesníckej podpornej skupiny zloženej z našich žiakov všetkých vekových kategórií, rozdávanie letákov a vytvorenie veľkej pútavej nástenky. Aj zachytenie najlepších momentov celého týždňa bolo v rukách našich šikovných detí. Anetka Kmecová zo Septimy A je autorkou nespočetného množstva takmer profesionálnych záberov a milá skupina chlapcov zo Sekundy A na čele so Samkom Šurmanom zhotovovali videonahrávky.
Náš boj proti kyberšikane určite neskončil. Máme v pláne napríklad zriadenie samostatnej zložky o kyberšikane na web stránke našej školy, ale aj spoluprácu s rodičmi, aby vedeli ochrániť svoje deti pred nástrahami internetu.
Sme veľmi hrdí na to, že prostredníctvom projektu „V škole je nám fajn“ sme sa zviditeľnili na celoslovenskej úrovni. Vďaka za to všetkým nadšeným – školskej psychologičke, žiakom a chápavým pedagógom!
PaedDr. Edita Lysinová
komentáre
Mária
Perfektné, je to vskutku skvelý projekt. Blahoželám!
Dáša
Veľmi motivujúce a inšpiratívne aj pre ďalšie školy. Páči sa mi to.
Erika
Áno, aj mne sa tento projekt veľmi páči – vynikajúci nápad ako zaujímavým spôsobom rozvíjať u detí ich pozitívne vlastnosti…
Dáša
Súhlasím, tej negativity je veľmi veľa a všade. Deti potrebujú aj kladné vzory. Možno nezmeníme okolie, ľudí, ale lepšie urobiť niečo ako nič.