Posledný deň školského vyučovania pred jarnými prázdninami, v piatok 20. februára 2015 sa na Základnej škole v Čaklove nevyučovalo tradične. Dôvodom bol medzinárodný festival dokumentárnych filmov JEDEN SVET, ktorý naša ZŠ podporuje. Festival sa koná pod záštitou OZ Človek v ohrození už po 15. krát. Je to jediné kultúrno–vzdelávacie podujatie svojho druhu na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami. Projekt JEDEN SVET NA ŠKOLÁCH prináša prostredníctvom atraktívnych dokumentárnych filmov aktuálne témy globálneho vzdelávania do školských tried, v rámci ktorého sa premietalo na ZŠ Čaklov. Víziou je podpora, rozvoj a ochrana duchovných a kultúrnych hodnôt detí.
V súčasnosti žijeme v navzájom veľmi previazanom svete. Voľný pohyb ľudí, financií, informácií nás spája s ľuďmi žijúcimi vo vzdialených krajinách viac ako kedykoľvek predtým. Naše každodenné rozhodnutia o tom, čo si oblečieme, čo budeme jesť, ako cestujeme do školy, alebo ako často použijeme mobilný telefón ovplyvňujú náš život rovnako, ako životy ľudí, ktorí šijú naše oblečenie, pestujú ovocie, ktoré jeme, či ťažia rudy potrebné na výrobu našich mobilných telefónov.
Aj my máme preto v rukách možnosť svojimi každodennými rozhodnutiami ovplyvniť, akým smerom sa bude uberať medzinárodný rozvoj, politika, životné prostredie a iné dôležité globálne otázky. Tento ročník niesol podtitul „Sloboda nie je zadarmo“. Prečo takáto téma? Uplynulo už 25 rokov od Novembra 89. Žijeme v slobodnej spoločnosti. Asi nie je úplne podľa našich predstáv, ale máme možnosti to zmeniť. Tí, ktorí chceli zmenu pred rokom 1989, boli prenasledovaní.
Sloboda nie je zadarmo, je treba pre ňu niečo urobiť. Vyjadriť sa, prejaviť, vymýšľať zlepšenia a snažiť sa tieto nápady realizovať. Zároveň všetci môžeme urobiť konkrétne kroky, aby boli naše osobné životy lepšie. Vybrať si školu, ktorá nás baví, nakupovať iba to, čo potrebujeme, byť ohľaduplný k prírode. Bez študentov štrngajúcich na námestiach kľúčmi, mohlo byť všetko inak.
Obyvatelia mnohých krajín sveta dodnes nemajú naše možnosti. A o nich bol festival. Súčasťou festivalu bola aj výtvarná súťaž o pekné ceny, do ktorej sa žiaci zapájali počas celého týždňa na hodinách výtvarnej výchovy a počas záujmovej činnosti. Ich úlohou bolo tvorivo spracovať tému festivalu „Sloboda nie je zadarmo“.
Pre žiakov II. stupňa bola pripravená prednáška spojená s diskusiou na tému „Záškoláctvo a kriminalita detí a mládeže“. Do našej školy prijali pozvanie príslušníci Poriadkovej polície Policajného zboru z okresu Vranov a žiakom porozprávali o svojej náročnej práci. Vo svojom rozprávaní sa zamerali na jednotlivé zložky páchania trestnej a spoločensky nežiaducej činnosti u detí a mládeže. Detailne vysvetlili, čo znamená poškodzovanie majetku a cudzej veci a aké postihy za tieto skutky hrozia žiakom i ich rodičom. Svoju pozornosť venovali aj záškoláctvu a neplneniu si povinnej školskej dochádzky, pričom sa opierali o skúsenosti z praxe. Vo svojom rozprávaní nevynechali ani požívanie návykových a psychotropných látok a dôsledkov z toho plynúcich. Medzi ďalšie témy o ktorých so žiakmi diskutovali patrili aj šikanovanie žiakov i učiteľov, výtržníctvo medzi rovesníkmi, odcudzovanie cudzej veci a páchanie ďalšej nevhodnej činnosti, ktorá sa medzi žiakmi tohto veku žiaľ vyskytuje. Žiakov pútavé rozprávanie policajtov mimoriadne zaujalo, odniesli si mnoho nových informácií a presvedčili sa, že páchanie trestnej činnosti nepatrí medzi slušných ľudí a je v spoločnosti nežiaduce. V závere vyplnili krátky dotazník, ktorý si pre nich príslušníci PZ pripravili.
Po prednáške bolo pre žiakov pripravených 5 dokumentárnych filmov, o živote ich rovesníkov z iných častí sveta, ktoré sa v mnohom odlišujú. V dokumente o detskej práci „Faridullah má dnes voľno“ je opísaný život jedenásťročného chlapca z Afganistanu, ktorý musí spolu so súrodencami pracovať v tehelni kvôli splateniu otcovho dlhu. Jeho snom je skoncovať s touto ťažkou prácou a ísť študovať. Snímka „Lotte – srdce pre bezdomovcov“ predstavila žiakom plán mladej školáčky z Kolína, ktorá sa spolu s kamarátkami rozhodla zaobstarať a pripraviť jedlo pre bezdomovcov zo svojich úspor. Talentovaná mladá hudobníčka Layla z Afganistanu prišla vo vojne o otca a skončila v sirotinci, keďže sa jej mama nedokázala postarať o všetkých súrodencov. Svoj príbeh žiakom našej školy rozpovedala v dokumente „Laylina melódia“. V animovanom filme „Navždy chuligán“ nám futbalový chuligán z Holandska porozprával o svojich dôvodoch k páchaniu násilia a bitiek na štadiónoch po zápasoch. 25 rokov po revolúcii mohli žiaci nahliadnuť do socialistického denníka maturantky v snímke „1989: Z denníka Ivany A.“.
Po vyučovaní si na svoje prišli aj pedagógovia a pri šálke dobrého čaju si spoločne pozreli dokument Davida Bonda „Projekt: PRÍRODA“. V ňom sa režisér rozhodol zmeniť zažité stereotypy u detí a prístup rodičov, pomocou reklamnej kampane na „Prírodu“. Nemal síce vysoký rozpočet, ale zato ušľachtilý zámer – dostať deti von. Učitelia v ňom našli mnohé inšpirácie pre návrat detí k prírode.
Z dokumentov sme sa dozvedeli súvislosti, nahliadli do hĺbky problémov a zistili, čo môžeme urobiť aj my sami preto, aby sme žili v lepšom svete… V našej základnej škole sa o to spolu so žiakmi snažíme aj prostredníctvom takýchto naozaj vydarených podujatí s celoslovenským rozmerom.
Mgr. Kristína Hrehová