Uplynulo už takmer 44 rokov od chvíle, kedy som po prvýkrát prekročila brány prešovskej Základnej deväťročnej školy na ulici Matica slovenská a zasadla do lavice 1. F triedy. Uplynulo iba pár týždňov od chvíle, kedy som si vo svojej e-mailovej schránke našla úchvatnú pozvánku s nesmierne milým textom: „Príďte 9. júna 2015 o 16.30 hod. do Základnej školy, Matice slovenskej 13, Prešov a pozrite sa ako sme do malého priestoru vložili množstvo farieb a krásy zakliatej do detskej kreativity v pestrom kultúrnom programe. Spevom a tancom pozdravíme naše mamky, deti a 45. ročnú krásavicu – našu Maticu.“
V utorok, 9. júna 2015 som k základnej škole, kde som sa učila čítať, písať a počítať, vykročila s rovnakým vytržením ako bezmála pred 44 rokmi. Vtedy mala škola iba niečo vyše roka. Jej brány sa po prvýkrát otvorili 4. februára 1970 a do novučičkých lavíc v sprievode 38 učiteľov zasadlo 380 žiakov. Vo svojich začiatkoch bola táto škola najkrajšia, najväčšia, najmodernejšia a mnohí si ju takto dodnes pamätajú. Ako vyzerá Matica dnes? Akí sú jej dnešní žiaci a pedagógovia? Akým aktivitám sa venujú? Aké úspechy dosahujú? Aký program pre všetkých pozvaných Matičiari pripravili? To boli otázky, ktoré mi cestou vírili v hlave.
Na blankytnej oblohe svietilo nádherne slniečko a školský dvor hýril pestrými farbami, opojnou vôňou, invenčnou výzdobou, príjemnými tónmi a usmievavými ľuďmi. Tí sa na ňom zišli, aby s láskou oprášili zabudnuté historky, zaspomínali na staré príhody a milé šibalstvá, ale najmä, aby sa spoločne potešili. Nielen z dosiahnutých úspechov školy, ale i z opätovného stretnutia bývalých i súčasných pedagógov a žiakov.
Už úvodná skladba Dieťa z dobrej rodiny zo znamenitého televízneho muzikálu Neberte nám princeznú, počas ktorej sa trávnatý, zelený koberec nádvoria zaplnil radostným davom deťúreniec s obručami, bicyklami, kolobežkami, fit loptami a ďalším športovým náčiním naznačovala, že sa máme na čo tešiť. Slávnosť svojím príhovorom otvorila pani riaditeľka, PaedDr. Renáta Rodáková, ktorá všetkých hostí srdečne privítala. Celým programom nás potom sprevádzali sympatickí moderátori, Lili Girgošková a Václav Guman, ktorí prezradili rôzne pikošky, pripomenuli veselé historky, vtipne oživili reálie rokov 70-tych, 80-tych, 90-tych a ďalších po nich až dodnes nasledujúcich.
Čím prekvapil moderátor Vašo?
Deti nezriedka vyzradia kadečo. Ani moderátor Vašo netajil, že sa v pivnici hrabal v maminých starých škatuliach. Zistil, že keď jeho mama chodila v 70-tych rokoch do tejto školy, hrávala basketbal. Doposiaľ vôbec netušil, že v basketbalovom drese sa dá vyzerať tak sexi Dozvedel sa, že akonáhle sa po otvorení školy rozprúdil jej život, začal sa tu formovať basketbalový oddiel žiačok. Pod odborným vedením manželov Daňových zaznamenával významné úspechy. Basketbal žiačok mal na tejto škole dlhú a úspešnú tradíciu. Spolužiačkami jeho mamy boli neskoršie reprezentantky Slovenska v basketbale – Anna Jurčenková, Erika Dobrovičová, Kamila Kažimírová, Eva Mačeková-Antalecová. Žiaci boli úspešní aj v cyklistike.
Úspechy však nezaznamenávali iba na športovom poli. V 80-tych rokoch mala Matica úspešných reprezentantov na krajských kolách rôznych olympiád – matematickej, biologickej, fyzikálnej. Veľmi populárny bol na škole aj šach. Pamätáte sa ešte, čo patrilo medzi najväčšie televízne trháky tej doby? Bolo to 30 prípadov majora Zemana a Nemocnica na okraji mesta. Vašovi sa podarilo vypátrať, že žiaci vtedy nosili oblečené zvonové nohavice z tesilu a košele s dlhými goliermi. V móde boli nielen vypchávky na pleciach, ale i biele ponožky v sandáloch a mokasíny. Najväčším hitom boli biele čínske tenisky, tzv. číňany. Tie vtedy chcel mať každý.
Spomínate si, čo pozerali mladší v televízii? Samozrejme, nezabudnuteľného Matelka, ktorý rozvíjal osobnosť detí, Filmárika a Filmušku a Raťafáka Plachtu. Starší nedokázali odolať Sandokanovi. Učitelia nielen z tejto školy neodtrhli oči od seriálu My všichni školou povinní, či Sanitka. Veľkým hitom bola skupina Abba a Bee Gees so svojou Horúčkou sobotňajšej noci. Miláčikom dievčat a žien bol John Travolta z muzikálu Pomáda. Jeho autiak pripomenuli úžasnou tanečnou choreografiou roztomilí prváci. S druhákmi si pre zmenu všetci hostia zaspomínali na najväčšie hity kráľa vtedajších diskoték – Michala Dávida.
Kto by si zaslúžil medaily za obetavosť?
V ďalšej časti programu vyjadrili moderátori svoju vďaku a obdiv všetkým učiteľom a vychovávateľom, ktorí sa delia so žiakmi o svoje vedomosti a postoje, povzbudzujú ich, podporujú, dávajú im krídla. Žiaci si vážia ich múdrosť, rozhľadenosť, trpezlivosť a obetavosť. Medailu za obetavosť by si podľa nich zaslúžil každý jeden riaditeľ, pod ktorého rukami sa táto škola rozvíjala – Pavol Šimčík, Štefan Macko, Ľudmila Dziaková, Monika Balúnová, Mária Javorská a Renáta Borščová-Rodáková. A metál by patril aj pani učiteľke Alenke Sopkovej, ktorá na škole odučila neuveriteľných 32 rokov.
Ja osobne by som udelila medailu pani učiteľke Čandovej, ktorá ma počas mojej vysokoškolskej pedagogickej praxe zasväcovala do krásnych tajov učiteľského povolania. Obdivovala som jej obrovský entuziazmus, trpezlivosť, invenciu. Mala som preto prenesmiernu radosť, keď som sa s ňou na oslave opäť stretla.
Dobré meno robia škole aj po rokoch jej bývalé žiačky, ktoré na škole stále pôsobia – pani školníčka Danka Štefániková, panie učiteľky – Albína Ferencová, Andrea Kašprišinová, Katarína Oriňáková a Mária Kľučárová. Každý pedagóg tejto školy nechal v nej a v jej žiakovi svoj odtlačok, svoju nezmazateľnú stopu. Tak tomu bolo aj v prípade žiakov, ktorí navštevujú dramatický krúžok. Tí sa na oslave predstavili skvelou dramatizáciou o bezmedznej obetavosti učiteľky…
Aké spoločenské zmeny nastali po voľbe novodobej missky?
Bránou tejto školy okrem mňa prechádzal aj syn slávnej opernej speváčky a prešovskej rodáčky Idy Kirillovej. Do školy tu chodila aj prvá novodobá Miss Československa z roku 1989, Ivana Christová. Voľba novodobej missky bola akousi predzvesťou všetkých spoločenských zmien, ktoré prišli čoskoro. Pád totality spôsobil, že súdruhov učiteľov a súdružky učiteľky nahradili páni učitelia a panie učiteľky. Svoju činnosť ukončili všetky pionierske skupiny na školách. Pionieri a iskry prestali budovať socialistickú vlasť.
Bez ohľadu na všetky zmeny, školský život a vyučovanie napredovalo ďalej. Svedčia o tom ďalšie úspechy žiakov v rôznych športových a vedomostných súťažiach. Do školy pribudli prvé počítače PMD a dáta sa ukladali na diskety. Dievčatá cez prestávku listovali v Brave a ochkali nad Backstreet Boys. Chlapci, ak práve nehrali bogo alebo nevymieňali si hokejové kartičky, snívali o Britney Spears alebo o Pamele Anderson v červených plavkách a všetci „fičali“ na Beverly Hills 90210. V slovenských rádiách sa éterom niesla skladba tanečnej skupiny Maduar Do it. Zaspomínali si na ňu tretiaci, ktorí nám s elánom, v rytme hudby, predviedli svoju tanečnú šikovnosť.
Čo im mnohé školy závidia?
Úzka spolupráca medzi rodičmi a školou, zanietenosť, angažovanosť a podpora rodičov škole je to, čo im mnohé prešovské školy závidia. Nad touto školou už neraz visel Damoklov meč, avšak boli to práve rodičia, ktorí sa spolu s pedagogickým zborom rozhodne a tvrdošijne postavili za školu. Aj vďaka nim mohla škola sláviť svoje školské jubileum a na sviatočnej torte symbolicky sfúknuť 45 sviečok. Aj vďaka nim má škola a jej žiaci šancu na krajšiu a lepšiu budúcnosť.
Práve im, rodičom, darovala Kristínka Cisková imaginárnu kyticu v podobe krásnych veršov. Šiestaci a siedmaci z tanečného krúžku im venovali pomyselnú trblietavú kyticu uviazanú z rozjareného ľudového tanca. Bola ligotavou pastvou pre oči a pohodou pre uši.
Čím je Matica výnimočná?
Základná škola, Matica slovenská 13 v Prešove je prvá škola v tomto meste, ktorá začala v školskom roku 2013/2014 vyučovať anglický jazyk metódu Jolly Phonics. Do tohto projektu sa zapojili najmä preto, že na škole sa vzdelávajú žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou (na hodinách slovenského jazyka používajú Eľkoninov šlabikár – ide tiež o fonematické uvedomovanie hlások).
Mgr. Adriana Lešigová sa stala garantkou akreditovaného programu Jolly Phonics. Pani Lešigová nielen s radosťou učí Jolly Phonics, ale veľmi pekne prezentuje prácu a jej výsledky aj v zahraničí, napr. na Londýnskej výstave BETT 2015 (British Educational Training and Technology Show). Na tomto stretnutí sa vďaka nej zoznámil s metódou Jolly Phonics i veľvyslanec Veľkej Británie Andrew Gart a prísľúbil návštevu školy. Pred mesiacom sa Mgr. Lešigová osobne stretla so zakladateľom tejto metódy v Londýne. V závere stretnutia Mr. Christoper Jolly daroval škole nové IKT pomôcky a knihy, ktoré pomôžu spestriť a zefektívniť hodiny anglického jazyka.
Úspechy žiakov v anglickom jazyku, ktorí sa učili touto metódou jeden rok potvrdzujú výsledky Jolly Phonics Assessmentu, a to, že ich „čitateľská gramotnosť a zároveň výslovnosť v anglickom jazyku dosiahla nadpriemerné a vynikajúce výsledky u žiakov v klasických triedach a priemerné výsledky k veku žiaka v triedach s poruchami učenia. Žiadne z detí nebolo definované ako slabé, alebo žeby nedokázalo zvládnuť spôsob učenia touto formou“.
V čom jej žiaci obzvlášť vynikajú?
Matičiarska základná škola je nabitá ohromnou pozitívnou energiou a kreativitou. V posledných 10 rokoch žiaci školy získali veľké množstvo víťazstiev a popredných umiestnení vo výtvarných celoslovenských i medzinárodných súťažiach. Za všetky spomeniem aspoň Ľudské práva očami detí, Európa v škole, Londýn 2012 – mesto olympijské, Naši národní buditelia Ľudovít Štúr a José Marti, Ozveny leta, Svätoplukovo kráľovstvo, Planéta malého princa. V školskom roku 2011/2012 si žiaci za svoje výtvarné práce prevzali ocenenie na veľvyslanectve Kubánskej republiky.
Hoci zub času ukrojil z vonkajšieho lesku školy, krása vo vnútri zostala nedotknutá. Stále je to škola plná tvorivého nepokoja, pozitívnej energie, detského smiechu, otvorená novým vyučovacím metódam a prístupom, empatická k žiakom zo zdravotným znevýhodnením a silná svojim žiackym a pedagogickým kolektívom. To sú atribúty, ktoré ju oprávňujú stáť tu hrdo teraz i v budúcnosti. Všetci jej aktéri sú pyšní a šťastní, že sú jej súčasťou. Tak ako žiaci 4. ročníka, ktorí v programe zažiarili senzačnou tanečnou kreáciou Happy. Postupne sa ku nim pridávali všetci rozjasaní účinkujúci a zábava gradovala. Jej vyvrcholením bol okúzľujúci ohňostroj.
Ako si dnes žije Matičiarska rodina?
Matičiarska škola dýcha úžasnou rodinnou atmosférou, v ktorej si dobre nažívajú zdraví i handicapovaní, talentovaní, športovo i výtvarne nadaní. Vládne tu úcta, porozumenie, dobrá nálada, priateľské vzťahy. Všade tu cítiť harmóniu duší. Všetci sa navzájom podporujú, povzbudzujú a pomáhajú si.
Bolo pre mňa cťou zúčastniť sa na vynikajúcej oslave pôvabnej, svižnej, 45-ročnej jubilantky a prežiť jej fantastickú atmosféru. Invencia, graciozita a zanietenosť všetkých, ktorí sa na príprave osláv podieľali, zanechali vo mne nezabudnuteľné spomienky. Z celého srdca im ďakujem a do ďalších rokov prajem milej jubilantke Matici veľa radosti, múdrosti a nehy, aby naďalej s láskou vychovávala a vzdelávala ďalšie generácie šťastných, erudovaných, empatických, energických ľudí.
Viac informácií o tejto jedinečnej škole prinesieme nabudúce.
PaedDr. Erika Petrašková, PhD.