Žiaci kvarty osemročného gymnázia Cirkevnej spojenej školy v Dolnom Kubíne, spolu s pani učiteľkou triednou Mgr. A. Šochovou, prezentovali koncom apríla projekt Erasmus+ pre učiteľov a rodičov, ktorí si našli čas a prišli si vypočuť ich zážitky, plány aj samotnú prácu na projekte. Prezentácia sa niesla v príjemnej atmosfére, ktorú obohatili svojimi príspevkami a otázkami aj naši rodičia.
O projekte “Naše vedecké digitálne laboratórium – Our digital science Lab 2014-2017″ sa môžete dočítať na stránkach školy, FB a čoskoro omnoho viac aj na stránke “erasmus.radlinskeho.sk”.
V marci sme absolvovali stretnutie s predstaviteľmi mesta Przemysl. Dozvedeli sme sa informácie o minulosti, prítomnosti a plánoch do budúcna. Navštívili sme starobylé podzemie a chodby, ktoré sú staré viac ako 1000 rokov a vraj aj staršie. Pochádzajú až z dôb Keltov. Aj samotná rieka, ktorá preteká mestom SAN má pôvod v keltskom jazyku a znamená rýchla, bystrá, aj keď v súčasnosti pôsobí pokojným dojmom. Navštívili sme múzeum zvonov a fajok, absolvovali vyhliadku z veží, navštívili kostoly, ktorých je v meste 28. Pod jedným z nich sú hrobky, kde sú pochovaní biskupi od roku 1377, sú tu uložené relikvie a pozostatky zo stredoveku. Navštívili sme tiež partnerské gymnázium, absolvovali videokonferenciu so žiakmi a učiteľmi u nás a v Maďarsku. Informovali sme ich o priebehu aktivít spojených s projektom a plánmi na ostávajúce dni. Ďalej sme absolvovali prednášku s pracovníkom veterných elektrární, ktorý nám priblížil ich funkčnosť, technické parametre, účinnosť, výhody aj nevýhody. Navštívili sme aj komplex pozostávajúci až z 85 m vysokých veterných veží s obrovskými “vrtuľami”, ktorých list ma dĺžku až 50 m. Celá veža má hmotnosť cca 900 ton.
Veľmi zaujímavá bola orientačná hra, ktorej cieľom bolo okrem spoznania mesta vyriešiť úlohu. Išlo o poskladanie latinského názvu, z písmen, ktoré sa nachádzali na rôznych miestach v meste. V slovenčine: “slobodné kráľovské mesto”. Večer bola práca v skupinách, zameraná na výrobu posterov ohľadne bioenergetiky, solárnej a veternej energie.
V predposledný deň pobytu sme sa po raňajkách presunuli do hotela Arlamow (Hotel Arłamów) vzdialeného cca 40 km od Przemysla. Ako prvé sme navštívili plne automatickú elektráreň na biomasu, ktorá ohrieva teplú vodu, chladí vodu do klimatizácie a vyrába elektrinu, ktorú dodáva aj do národnej siete. Po prehliadke a odbornom výklade zamestnanca sme sa presunuli do športovej časti, ktorá obsahuje najrôznejšie športoviská, lezecké steny, bazény, krytú jazdiareň a mnoho iného. Strávili sme tu celý deň a prialo nám aj počasie. Bolo tu ešte večer +19 stupňov. Po výdatnom obede a bonusovom dezerte sme sa presunuli na plaváreň, navštívili saunu a ukončili kúpanie pod oblohou pred západom slnka s výhľadom na okolitú prírodu. Po večeri sme sa presunuli do mesta spolu so skupinou z Poľska a Maďarska do bowlingu, kde medzi sebou súťažili. Posledný deň nás čakalo vyhodnotenie, odovzdanie certifikátov a cesta domov. Proste bola to paráda, veľmi sa nám v Poľsku páčilo a práca na projekte sa nám určite oplatí. Okrem nových znalostí, skúseností a komunikácie v angličtine sme si našli nových priateľov. Keďže projekt končí až v roku 2017, čaká nás ešte niekoľko výmen v Maďarsku, Poľsku aj u nás na Slovensku. Aj keď práca na projekte nie je jednoduchá, má žiakov čo motivovať. Sú radi, že navštevujú práve naše Cirkevné gymnázium Andreja Radlinského v Dolnom Kubíne.
Na vyhodnotení celého týždňa koordinátori z Poľska všetkým poďakovali, zhodnotili celý týždeň, odovzdali účastnícke certifikáty, odovzdali darčeky a výrobky, ktoré žiaci vyrobili v prvý deň. Prihovorili sa k nám aj pani riaditeľka z partnerského gymnázia v Przemysli a zástupkyne mestského školského úradu. Na záver som sa v mene slovenskej “výpravy” poďakoval za skvele zorganizovaný týždeň a milé prijatie a starostlivosť. Po spoločnom obede sme si urobili spoločnú fotografiu a rozlúčili sa.
Chcem sa touto cestou aj ja poďakovať všetkým našim žiakom (Lucii Matejčíkovej, Barbore Laštíkovej, Nine Knipiglovej, Matejovi Kováčikovi, Matejovi Kiskovi a Jozefovi Diškancovi), ktorí nás v Poľsku reprezentovali. Poďakovanie patrí aj pani učiteľke Šochovej (koordinátorke projektu v našej škole) a Podobovej, s ktorými sme sa výmenného pobytu spoločne zúčastnili. Rovnako všetkým, ktorí na projekte pracujú a čaká ich ešte cesta do Maďarska ale aj Poľska. Ďakujeme aj p. šoférovi Milanovi Hodanovi a Michalovi Flajsovi.
Mgr. Ľudovít (Lolo) Mačor