Čo sa stane, keď sa spoja tri svety – verejný, súkromný a vzdušný, spevavý?
Vznikne zaujímavý projekt so skvelým výsledkom, ktorý môže zároveň inšpirovať aj iných. Nasledujúci príspevok je pekným príkladom spolupráce verejného a súkromného sektora na pomoc živočíšnej ríše.
Všetko sa to začalo v decembri 2017, kedy sa Špeciálna základná škola – Spojená škola Ľudovíta Stárka v Trenčíne, najstaršia inštitúcia svojho druhu na Slovensku, zapojená do medzinárodného programu Zelená škola a projektu Prírodné záhrady – oázy pre život a zdravie, spojila s moderným administratívno-technologickým centrom Facility System Hub, ktoré sídli v trenčianskom priemyselnom parku, na pôvodnom teritóriu lesnej zveri. Súkromná spoločnosť prejavila záujem vrátiť prírode aspoň čiastočne to, čo jej vzala. Zrodil sa nasledovaniahodný projekt “Vtáčie búdky”. K jeho realizácii boli prizvané deti, ktoré možno nie sú až tak zdatné v matematike či čítaní, sú však nesmierne snaživé, veľmi zvedavé, tvorivé a učenlivé.
Do realizácie celého projektu, ktorý trval takmer štyri mesiace, bolo aktívne zapojených približne 30 detí. Na jeho začiatku pedagógovia implementovali tému operencov do celého vyučovacieho procesu. Na geografii deti hľadali informácie o tom, v akom pásme žijú. Na vlastivede zisťovali, aké vtáctvo žije v ich okolí. Na prírodopise si naštudovali správanie jednotlivých druhov a na informatike dovyhľadávali všetky potrebné informácie. Na záver, v rámci pracovného vyučovania nakreslili technické výkresy, búdky zmontovali a natreli ich ochranným prostriedkom.
V marci 2018, po štyroch mesiacoch práce, spoločnosť Facility System Hub obdržala od trenčianskej Špeciálnej základnej školy Ľ. Stárka nevšednú zásielku. Okrem 10 hotových drevených búdok im deti poslali aj štyri nádherné farebné obrazy. Namaľovali ich na hodinách výtvarnej výchovy, aby vedeli, ako ich budúci operení nájomníci – sýkorka belasá, brhlík lesný, žltochvost domový a muchárik bielokrký, budú vyzerať. Búdky neskôr spoločne “nainštalovali” na vysoké stožiare na konci lúky. Deti za ich usilovnosť potom odmenili čokoládových dezertom, pochádzajúcim z dielne ich reštaurácie. Prví operenci sa k nim nasťahovali necelý týždeň po zavesení búdok.
V budúcnosti plánujú do vnútra búdok umiestniť malú kameru, aby nielen deti, ale aj široká verejnosť mohla sledovať, čo sa vo vnútri deje, ako sa operenci v nových domoch správajú, ako rastú nové generácie a pod.
Viac informácií: https://www.fsh.sk/aktuality/85/projekt-vtacie-budky-vo-fsh
PaedDr. Erika Petrašková, PhD.