Škola SŠG ELBA nedávno oslávila 10. výročie svojho založenia. Hoci je v porovnaní so školami s 25- až 100-ročnou históriou ešte iba mladica, našla si svoje nezastupiteľné miesto medzi strednými školami aj v rámci Slovenska. Má nielen svoju vnútornú silu, poslanie a školskú filozofiu, ale aj vonkajšie znaky vo forme loga, hymny a vlajky, ako aj Rad školy pre žiakov a ocenenie Emanuel pre pedagógov. Je dvojnásobnou držiteľkou ocenenia „Najúspešnejšia stredná škola v pôsobnosti PSK“. Jej riaditeľom je od roku 2012 PaedDr. Miroslav Nagy, ktorého naša redakcia požiadala o krátky rozhovor.
V médiách sa dnes môžeme dočítať o tom, že deti málo športujú, sú obézne, málo vytrvalé, nie sú dostatočne fyzicky silné, nedokážu odolávať väčšiemu zaťaženiu a zmenám, na hodinách telesnej výchovy sedia neraz na lavičkách necvičiaci. Ako podporuje budovanie vzťahu k športu a aktívnemu pohybu SŠG ELBA?
V prvom rade mnohopočetnými pozitívnymi príkladmi a rôznymi podujatiami, ktoré už majú na škole svoju tradíciu a získali si u žiakov veľkú popularitu. Okrem toho má naše športové gymnázium zvýšený počet hodín športovej prípravy a telesnej výchovy, čím sa vo výraznej miere odlišuje od ostatných škôl.
V súčasnosti má prvý stupeň gymnázia (príma – kvarta) športovú prípravu každý deň po dve hodiny. Druhý stupeň gymnázia (kvarta – oktáva) bol rozdelený na športové sekcie (všeobecná športová príprava, futbal, volejbal, posilňovanie, rýchlokorčuľovanie) a žiaci tak absolvujú dopoludňajšie tréningové bloky v utorok až štvrtok počas prvých troch vyučovacích hodín. V pondelok majú všetci žiaci gymnázia plavecký výcvik.
Okrem hodín športovej prípravy majú žiaci možnosť absolvovať aj školské športové sústredenia. V jeseni sa zúčastňujú na turistickom kurze vo Vysokých Tatrách a okolí. V zime je to klasický lyžiarsky a snowboardový kurz, na jar cyklistický kurz a v lete vodácky kurz na Domaši. Organizáciu týchto sústredení si žiaci veľmi pochvaľujú a aj tie sú dôvodom zvýšeného záujmu o štúdium v našej škole. Veľkej obľube sa tešia tiež Mini olympijské hry.
Sme škola, ktorá sa vyznačuje množstvom rozličných športových akcií, a žiaci to vnímajú veľmi pozitívne. Aktívne a hlavne radi sa zúčastňujú na každej športovej súťaži, ktorú zastrešuje škola, Krajské športové centrum alebo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Nadviazali ste partnerstvo s viacerými športovými klubmi. Ktoré sú to a v čom spočíva gro vzájomnej súčinnosti?
Našimi dlhodobými športovými partnermi sú 1. FC Tatran Prešov, Futbalový klub SAFI, Športový klub mládeže – Akademik Prešov, Kickboxing klub Panter Prešov, Fitnescentrum Universal Prešov, ŠK ELBA Prešov, Bedminton klub Prešov a hokejový klub PHK Prešov. Naši žiaci sú členmi ešte ďalších 12 športových klubov, s ktorými sú učitelia športovej prípravy v neustálom kontakte.
Spoločne so športovými trénermi rozvíjame schopnosti a nadanie žiakov v oblasti, ktorá ich najviac baví a v ktorej prežívajú radosť z dosahovaných úspechov. Pripravujeme ich nielen na pokračovanie v úspešnej športovej, trénerskej či rozhodcovskej kariére, vo vzdelávaní na vysokej škole, ale formujeme aj ich postoje a vedieme ich k dodržiavaniu etických a ľudských princípov.
SŠG ELBA už vychovalo viacerých juniorských majstrov Slovenska, Európy aj sveta. Aký na to má recept?
Uplatňovanie individuálneho prístupu, orientovanie sa na silné stránky každého žiaka, úzka spolupráca s rodičmi a trénermi. V našej škole prevláda orientácia na náročnosť, snaha byť čo najlepšími. Iniciatíva, tvorivosť, hľadanie a experimentovanie sa oceňujú viac ako formálne znaky práce. Umožňujeme každému voľnosť myslenia i vyjadrovania, ako aj orientáciu na inovácie.
Ste súkromnou školou, v ktorej je cítiť prívetivú rodinnú atmosféru. Čo je podľa vás dôležité pre budovanie dobrej atmosféry v škole?
Najdôležitejšie je poznanie očakávaní, potrieb, želaní partnerov (žiakov, rodičov, potenciálnych zamestnávateľov, škôl vyššieho typu). Služby poskytované školou, prežívané zážitky, medziľudské vzťahy, školská kultúra sú nemenej dôležité ako samotné výkony absolventov na výstupe. Nevyhnutné je uskutočňovanie pravidelnej autoevaluácie výučby, s maximálnou mierou objektívnosti, odbornosti a efektívnou spätnou väzbou.
Osobitnú pozornosť je potrebné venovať nadaným, talentovaným a tvorivým žiakom. Sme presvedčení o tom, že pri pedagogickom riadení je tiež dôležité využívať pomoc výchovného poradcu, školského psychológa, protidrogového poradcu, pomoc inštitúcií, akými sú pedagogicko-psychologické poradne, metodické centrá, centrá prevencie, špeciálno-pedagogické poradne a pod.
K prvoradým úlohám školy patrí vytváranie uvoľneného pracovného prostredia, v ktorom sa dá kreatívne rozmýšľať a pracovať. Medzi priority školy radíme i budovanie dobrého vzťahu medzi učiteľmi a žiakmi. Myslíme si, že odstraňovanie bariér, ktoré bránia prežívaniu hrdosti na prácu, dôvera a spolupráca, podporovanie samostatnosti, aktivity a tvorivosti, permanentné zdokonaľovanie sa každého zamestnanca sú kľúčovými faktormi každej dobre fungujúcej školy. V neposlednom rade sú to aj pozitívne stimuly za prácu.
Aké sú silné stránky školy, ktorá bola opakovane vyhlásená za najúspešnejšiu strednú školu v PSK?
Medzi silné stránky školy patrí predovšetkým individuálny prístup pedagógov k žiakom, partnerský vzťah pedagógov a žiakov, kvalitní učitelia a tréneri, úzka spolupráca s rodičmi a priateľmi školy, dobré vzťahy so športovými klubmi, oddielmi a zväzmi, spolupráca s odborníkmi z Fakulty športu Prešovskej univerzity, pružná reakcia na aktuálne potreby žiakov a pedagógov, optimálny počet žiakov v triede, pekný interiér a exteriér školy, vysoké nároky na dochádzku žiakov, 19 reprezentantov SR v 7 druhoch športu (kickbox, futbal, armwrestling, rýchlokorčuľovanie, hádzaná, hokej, biatlon).
Aké sú jej hlavné priority v tomto šk. roku?
Naďalej vytvárať stimulujúce učebné prostredie založené na vzájomnej úcte, demokratických princípoch a vzájomnom rešpekte učiteľov a žiakov. Zvyšovať znalosť slovenského jazyka slovom i písmom, podporovať zapájanie žiakov do vedomostných súťaží, zlepšovať komunikačné schopnosti žiakov v dvoch cudzích jazykoch. Rozvíjať kompetencie v oblasti využívania digitálnych technológií, využívať moderné didaktické prostriedky. Podporovať zavádzanie takých vyučovacích stratégií, metód a prístupov vo vzdelávacom procese, ktoré smerujú k aktívnemu a tvorivému učeniu sa.
V oblasti športovej prípravy:
- zvyšovať fyzickú zdatnosť žiakov a teoretickú odbornosť,
- motivovať žiakov k čo najlepším výkonom v športovej príprave,
- zabezpečiť možnosť absolvovať školenia rozhodcov, inštruktorov, cvičiteľov vo vybraných športoch podľa individuálneho záujmu.
Zúčastňovať sa na všetkých športových súťažiach vyhlásených MŠVVaŠ SR a partnermi športového hnutia. Organizovať oblastné a regionálne súťaže vo vybraných športoch. Po každej stránke podporovať a rozvíjať talent žiakov, ktorí sú reprezentantmi SR. Individuálne pristupovať k požiadavkám jednotlivých žiakov a trénerov v ich tréningovom procese. Zabezpečovať v najvyššej možnej miere regeneráciu a oddych žiakov v zariadeniach ELBA.
Vytvárať optimálne materiálno-technické a personálne podmienky pre rozvoj športových talentov. Zabezpečiť spoluprácu a vzájomnú informovanosť s trénermi v jednotlivých športových kluboch, ktorých členmi sú naši žiaci: 1. FC Tatran Prešov, SAFI Prešov, ŠK Akademik Prešov. Vo zvýšenej miere zapájať do športových aktivít školy rodičov, zvýšiť ich informovanosť o športových aktivitách a športových výsledkoch školy. Skvalitniť prípravu a priebeh školských športových sústredení, obsah zosúladiť s Fakultou športu PU. Zvyšovať počet žiakov, ktorí absolvujú školské športové sústredenia.
Čo je príznačné pre absolventov vášho gymnázia?
Naši absolventi dosahujú vysokú športovú výkonnosť. Sú všestranne pripravení na prácu v oblasti profesionálneho športu, všestranne pripravení byť profesionálnym športovcom, trénerom. Majú základné poznatky v oblasti tvorby a plánovania športovej prípravy. Poznajú a dodržiavajú princípy kalokagatie.
Žije škola iba športom alebo organizuje aj iné spoločenské a kultúrne podujatia?
Škola nežije iba športom, organizuje množstvo zaujímavých spoločenských a kultúrnych podujatí. Spomenieme z nich aspoň niektoré. K tradičným, veľmi populárnym podujatiam patrí napr. Imatrikulácia, Mikulášska nádielka, Vianočné reminiscencie, Posedenie pri kapustnici, fyzikálne exkurzie, literárne vychádzky, návštevy knižníc, múzeí, galérií, divadelných predstavení, Záložka do knihy, Stavanie mája, Varenie guľáša a iné.
Veľmi obľúbené sú aj rôzne súťaže, napr. Šaliansky Maťko, Bakalárske brká, Cena fantázie, Za krásu slova – súťaž v rétorike, Krajinovedný kvíz a olympiáda v nemeckom a anglickom jazyku, Olympiáda ľudských práv, Matematická olympiáda, Matematický klokan či Pytagoriáda.
Mnohé školy v súčasnosti zápasia s nedostatočným materiálno-technickým vybavením a priestorovými podmienkami. Ako je to v prípade Elby? Má sa čím pochváliť?
Vyučovanie prebieha v 12 učebniach, z ktorých väčšina je vybavená dataprojektorom a bielou tabuľou, v dvoch učebniach sú interaktívne tabule, z toho v jednej sú k dispozícii aj tablety, ktoré škola získala z národných projektov. V škole je jedna počítačová učebňa. Na každom poschodí sú hygienické zariadenia, telocvične majú vlastné hygienické priestory a sprchy.
Nakoľko sa v škole vyučuje predmet športová príprava 10 hodín v každom ročníku, škola má zvýšené nároky na športové priestory. V škole sú 2 telocvične, posilňovňa a dve vonkajšie ihriská. Vyučovanie športovej prípravy vo futbale prebieha na umelých a trávnatých ihriskách futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov, vyučovanie kondičného posilňovania v priestoroch Fitnescentra Universal. Raz v týždni majú žiaci regeneráciu v bazéne ZŠ Májové námestie.
Manažment školy a hospodársky úsek má svoje priestory, učitelia využívajú zborovňu a kabinety, majú k dispozícii notebooky. Výchovný poradca má k dispozícii kabinet, kde sa stretáva so žiakmi, rodičmi, sociálnymi zamestnancami a pod.
V škole funguje školská knižnica, ktorá okrem výpožičnej činnosti pravidelne pripravuje pre žiakov rôzne programy (LIVE čítanie, tvorivé dielne, Deň čítankových postáv a pod.) a touto formou podporuje rozvoj komunikačných schopností, čítania s porozumením a schopnosti prezentovať výsledky svojej práce, ktoré patria v dnešnej dobe medzi kľúčové kompetencie.
Škola má vlastnú jedáleň, ktorá je v prípade potreby využívaná ako spoločenská miestnosť.
Vo všeobecnosti sa vzdelanie považuje za kľúčovú veličinu rozvoja krajiny. Sledujeme však, že v našej spoločnosti jej prestíž klesá, múdrosť je vytláčaná z nášho života bulvárnosťou a hlúposťami. Čo robí SŠG ELBA pre nápravu tejto reputácie?
Hlavným poslaním našej školy o. i. vždy bolo a stále je presvedčiť každého žiaka, že sa oplatí dobre študovať a že životný úspech sa len tak sám od seba nedostaví. Treba sa o to pričiniť. Žiakov vedieme ku kritickému mysleniu s uplatňovaním mnohostranného pohľadu pri riešení úloh. Učíme ich zaraďovať získané informácie/poznatky do zmysluplného kontextu životnej praxe. Zvyšujeme teoretickú odbornosť žiakov absolvovaním školení rozhodcov, inštruktorov, cvičiteľov vo vybraných športoch podľa individuálneho záujmu. Prehlbujeme u žiakov sociálne kompetencie, osobitne schopnosť kultivovane komunikovať, racionálne argumentovať a efektívne spolupracovať v rôznych skupinách. Posilňujeme u nich prístup rešpektujúci ľudské práva a zodpovednú účasť v demokratickej spoločnosti.
Ďakujeme za rozhovor.