komentáre

 1. 1

  Erika

  Veľmi výstižné, krásne napísané, dojalo ma to…

  Odpovedať
 2. 2

  Alena

  Ako mystik. Krásne a múdre. Smutné,že pravdivé.Ale.. Sme veriaci,verme. A aj my to pomôžme zmeniť. :)

  Odpovedať
 3. 3

  KATKA

  Pekné a výstižné, len škoda že ľudia s tým nič nerobia, musia sa najprv spojiť a tak niečo dosiahnu.. jednotlivci nedosiahnu nič..tak len verím, že niekedy v budúcnosti si ľudia konečne stiahnu klapky z očí a zmenia možno tento informačný svet..

  Odpovedať
 4. 4

  Milina

  AJ keď nie som veriaca, istým spôsobom veriaca vždy budem, som ale učiteľka a tento článok je odrazom toho, čo zažívame dennodenne v školách my, učitelia. Označím to asi iba ako Absolútnu pravdu. Žiaľ! Je mi ľúto detí!

  Odpovedať
 5. 5

  Mirek

  Tak od spovede by som cakal trosku nieco ine, minimlane spytovanie svedomia a poukazanie na vlastne chyby a nie na chyby inych. Aj ked je tu urcita pravda, neda sa zovseobecnovat. Svet nie je ciernobiely a este stale je aj u nas dost ludi, co nejdu s prudom ako ovce a zaujimaju sa o nieco, o vzdelanie, moralne hodnoty a podobe.
  Uz na zaciatku clanku je veta o viere a slabosti. Ja, ako byvaly ucitel, mozem s istotou povedat, ze opustit “istoty” skolstva ma stalo viac odvahy a sil, ako zotrvat… Ked clovek opustil iste povolanie, pracoval v bare a kuchyni, znovu studoval a v 33. rokoch zacinal uple odznova….
  Hladajme najma chyby v sebe, v svojom pristupe a nasom “lpeni” na istotach a nasom strachu zo zmeny. Necakat, ze zmeny urobi za nas niekto iny, za si nasu pracu odrazu iny budu vazit, lebo si uvedomia, co je dolezite. Urcite nie vedenie skoly ci ministri. Nie, zmena sa da urobit aj zdola a mozno ak by vsetci zacali od seba, doslo by k zmene. Ved aj minister skolstva je len clovek, a to clovek, ktory musel prist zdola, nenarodil sa ministrom. Netreba sa len distancovat od vsetkeho, co sa okolo mna dejea tvarit sa ako jediny spravodlivy v skazenom svete. Ako martyr, ktory by aj nieco zmenil, ale ako jednotlivec nemoze, musi pockat, ked sa vsetci pojime a pomozeme. Ved ani strajkovat vsetci ucitelia nestrajkovali. Ruku na srdce, kolko ludi skutocne chce zmenu, alebo sa o nu pokusili. Nikedy len viera nestaci, treba mat aj silu na zmenu….

  Odpovedať
  1. 5.1

   Erika

   Pán Mirek, autor článku nečaká, že zmeny za nás urobí niekto iný. Spolupracovať a budovať dobré vzťahy je však ambíciou každej úspešnej firmy. Autor, rovnako ako ja a myslím, že všetci, ktorí nejdú s prúdom ako ovce, ktorým záleží na vzdelaní, morálnych hodnotách a pod., chce, aby sa v našej spoločnosti ctila odbornosť, profesionalita, skutočné osobnosti… Dávam do Vašej pozornosti nasledujúce tri články:
   Pedagogika úspechu – http://www.ucn.sk/ucitelia/pedagogika-uspechu,
   Učitelia patria do neba – http://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/lubomir-pajtinka/14241-clanok.html a
   Chcieť, vedieť, môcť – http://www.ipaslovakia.sk/files/4468-20114-chcietvedietmoctelcom.

   Odpovedať
 6. 6

  Kamila

  Je to taká spoveď – zamyslenie sa – nad tým, aké dary sme ako učitelia do daru dostali a neustále dostávame. Dá sa tu nájsť to ” vyznanie” zla, ale v závere aj prosba o pomoc nášho Pána, napraviť situáciu. Vďaka za každého takéhoto učiteľa, ktorý koná múdro, v súlade s dobrými hodnotami. Vnímam u autora aj výzvu, aby sme sa každodenne stávali učiteľmi, odhodlanými s prívetivosťou prijímať rodičov i deti dnešnej doby a s rozhodnosťou im ukazovať múdrosť života vo všetkých podobách.

  Odpovedať
 7. 7

  zuzana a.h.

  S mnohym sa da suhlasit . . .
  ja by som poprosila, aby ta cast ucitelova uciteliak, ktori kazia vsetkym ostatnym kolegom a skolstvu dobre meno a povest,
  bola schopna sebareflexie a schopna dat i detom a ich rodicom primerany stupen respektu a ucty, potom lasky a nakoniec vedomosti,
  aby bol ucitel motivator, evokator a facilitator ucenia sa dietata . . .

  Odpovedať

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© Vydavateľstvo PARENTES, prevádzky: Bernolákova 7, P. O. Box 17, 902 01 Pezinok, resp. Oblačná 18, 831 06 Bratislava – Rača, e-mail: uciteliazneba@gmail.com, tel.: 0904 700 570