Dňa 18. marca sa v Trnave v západnom krídle radnice konala vernisáž výstavy Život pod kupolou, ktorej autorkami sú študentky odboru Animácia výtvarného umenia na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity. Kurátorky Barbora Danišová a Kristína Slezáková vytvorili koncepciu výstavy, do ktorej zaradili diela Barbory Danišovej, Aleny Liškovej, Kristíny Minaríčkovej, Eriky Mezsárosovej, Kataríny Neubelerovej a Kristíny Slezákovej.
Za ostatné dva mesiace ide už o druhú výstavu študentov spomenutého odboru. Kým výstava Morova trieda, vernisáž sa konala 6. marca v priestore Berliner, bola záverečným hodnotením predmetu plastické a priestorové média pod vedením pedagóga Michala Moravčíka, projekt Život pod kupolou bol samostatnou iniciatívou vystavujúcich študentiek.
Názov výstavy vychádza z lexanovej kupoly, dostavanej počas rekonštrukcie bývalej budovy Agrostavu na Priemyselnej ulici v Trnave, v ktorej dnes sídli Pedagogická fakulta TU. Práve v priestoroch kupoly je umiestnená aj Katedra pedagogiky výtvarného umenia. Autorky sa výstavou snažia poukázať nielen na nevhodné priestory katedry, ale celej fakulty, ktorej periférna adresa v priemyselnej zóne, symbolizuje perifériu záujmu o problémy, o ktorých sa už dávno vie. Stiesnenosť ateliérov a zlé tepelno-izolačné vlastnosti plastovej kupoly nielenže sťažujú vyučovací proces, ale ich pomerne častým následkom sú aj kolapsové stavy študentov, či zamestnancov Katedry pedagogiky výtvarného umenia.
Aj napriek kritike, ktorá sa nesie v duchu celej výstavy, nejde len o samoúčelné sťažovanie sa na nepohodlie, nejde o kritiku inštitúcie, ani pedagógov, pretože vedenie fakulty a katedry sa tento problém snaží riešiť. Cieľom výstavy je verejné vyjadrenie postoja študentov, čo je mimoriadne dôležité v čase, keď sú študenti vysokých škôl podozrievaní z pasivity a túžby po najľahšej ceste k akademickému titulu. Ak sa v súčasnosti hovorí o zhoršujúcej sa kvalite absolventov vysokých škôl, bolo by vhodné hovoriť aj o podmienkach v akých celý proces výučby prebieha. Pri troche sarkazmu by sa dalo povedať, že prístup kompetentných (mám na mysli zriaďovateľov) k budúcim pedagógom na Pedagogickej fakulte, je len predprípravou na ich budúce povolanie. Pretože aj napriek rečiam o prioritnom záujme, stále patrí medzi najnevďačnejšie, či už z pohľadu finančného ohodnotenia, alebo spoločenského postavenia učiteľov.
Použité výtvarné techniky a prostriedky navodzujú atmosféru miesta mimo priestorov katedry, vďaka inštaláciám, návštevník počas prehliadky výstavy zažíva podobný hluk, sťažený prechod, či nepohodlie rovnako, ako študenti a zamestnanci katedry. Vystavené fotografie a maľby dokumentujú celkový stav, takže výstava ponúka dokonalý obraz života pod kupolou. Autorky prezentovali výstavu v médiách, upozornili na tento stav magistrát mesta vedenie školy, čo je najdôležitejšie, nahlas prejavili svoj postoj a záujem o lepšie podmienky vzdelávania budúcich učiteľov.
Na záver treba dodať, že napriek zjavnej nespokojnosti („rozhnevaných mladých žien“), ktorá je leitmotívom výstavy, som stále presvedčená, že štúdium na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity je dobrou voľbou. Toto tvrdenie podporujú ranking fakulty, edukačné aktivity, workshopy a bohatá publikačná a výstavná činnosť pedagógov katedry nielen v slovenskom, ale aj medzinárodnom kontexte a tiež aktivita študentov, ktorí už počas štúdia organizujú vlastné výstavy, pracujú v galériách (SNG, Kunsthalle Bratislava), či publikujú svoje články v médiách.
Výstava Život pod kupolou potrvá do 31. marca.
Kristína Slezáková