Dňa 20. mája 2015 sa v Obchodnej akadémii v Bratislave na Račianskej ceste konala oslava 10. výročia vzniku eTwinningu – projektu, ktorý je súčasťou programu Erasmus plus. Usporiadateľom bola Ing. Kamila Bažíková, ktorá pozvala na túto veľkolepú oslavu 10 škôl, ktoré mali za úlohu prezentovať svoju spoluprácu v eTwinning projekte.
Školy prezentovali IKT nástroje, ktoré v projekte eTwinning využívali pri spolupráci s partnerskými školami v zahraničí. Oslavy sa zúčastnili školy z Bratislavy a okolia. Na oslave boli odmenené školy, ktoré boli v projekte eTwinning najaktívnejšie:
- Prvé miesto získalo 8-ročné Gymnázium, L. Sáru 1 v Bratislave, pod vedením Mgr. Zuzany Bučákovej. Pri realizácii projektu eTwinning využívajú internetovú komunikáciu v angličtine. Projekt má názov Mládež v Európe a gymnazisti v ňom spolupracujú so žiakmi z Dánska.
- Druhé miesto získala Spojená škola de La Salle, pod vedením Ing. Ivety Divokovej. Projekt bol prezentovaný pod názvom The voice of young Europeans.
- Tretie miesto získala ZŠ Maxima Gorkého v Trnave, pod vedením PaedDr. Evy Tolarovičovej. Žiaci preukázali spoluprácu vo viacerých súbežných projektoch eTwinning, ktoré sú vybrané na mieru podľa potrieb všetkých žiakov celej školy a to nasledovne: spolupráca žiakov 6. a 8. ročníka so žiakmi ZŠ J. Gutha Kostelec nad Orlicí, spolupráca so žiakmi v Turecku v rámci projektu Accross our Country so Strednou školou technickou v Amasyi, spolupráca žiakov 8. a 9. ročníka so španielskou IES Joaquina Turina v Sevile a napokon spolupráca so žiakmi v Poľsku, Taliansku a Maďarsku, v rámci projektu European Towns, kde komunikačný jazyk je angličtina.
Projekty všetkých zúčastnených škôl boli veľmi pútavé, obzvlášť projekty realizované pod vedením Mgr. Kataríny Jančinovej zo ZŠ s MŠ Jána Amosa Komenského v Bratislave, s názvom Letters, Mgr. Moniky Walterovej zo ZŠ s MŠ v Častej, s názvom Bridging our worlds a Mgr. Jarmily Kováčovej z OA v Bratislave, s názvom Povedz obezite nie.
Atraktívne digitálne nástroje v eTwinningu
Oslava výročia bola sprevádzaná bohatým kultúrnym programom, kde študentky Obchodnej akadémie v Bratislave, ktoré sa starali o bezproblémový chod podujatia, prezentovali ľudové tance a piesne zo súboru Čečinka. Okrem kultúrneho programu bolo tiež zámerom oslavy aj sprostredkovanie malého IKT workshopu jednotlivým pozvaným školám. Oboznámili sme sa s rôznymi aplikačnými programami, o ktorých sme niektorí počuli prvýkrát. Prezentované boli Padlet, Slideshare, Timeline, Thinglink, Kahoot, Bubbl, Photopeach, Map treasure hunt, Kizoa, Team up, Quiz revolution, Bloggif a iné rôzne kvízové programy.
Najzaujímavejšie IKT prostriedky prezentovala SOŠ chemická pod vedením Ing. Marty Fodorovej. Táto škola začala pracovať v eTwinningu len v apríli a predstavila nám najnezvyčajnejšie programy, ktoré sme mali možnosť sa od nich naučiť používať. Všetky zúčastnené školy mali niečo zaujímavé a nové. Spoznávanie programov bolo vzájomné a všetci sme odchádzali s novými poznatkami a vedomosťami. Najlepšie na tom bolo, že prezentačné programy predvádzali sami žiaci z rôznych ročníkov od 6. triedy ZŠ po stredoškolských študentov.
Najväčší prínos pre nás bolo spoznanie nových digitálnych nástrojov, ktoré budeme určite využívať v spolupráci s partnerskými zahraničnými školami. Slovenské školy týmto spôsobom môžu prezentovať využívanie moderných digitálnych nástrojov, ktoré zaiste budú pre našich zahraničných partnerov veľmi atraktívne. Takéto workshopy odporúčam i pre iné školy, ktoré váhajú spolupracovať s partnerskými školami. Je to výhoda nielen pre žiakov a učiteľov samotných, ale i pre celú školu. Týmto spôsobom totiž reprezentujú nielen seba, svoju školu, ale aj naše malebné Slovensko.
Osobitné poďakovanie patrí Mgr. Kornélii Lohyňovej, ambasádorke programu eTwinning z Hotelovej akadémie v Bratislave, ktorá sa taktiež podieľala na našom zdokonaľovaní sa v používaní rôznych programov lektorovaním webinára. Vrelá vďaka!
PaedDr. Eva Tolarovičová
Jeden komentár
Pingback: eTwinning | LaSalle.sk